ÚvodZájezdy a dovolenéPodle oblastiKoper
Zájezdy a dovolené - oblast Koper
Italsky Capodistria, leží asi 20 km od italského přístavu Terst, díky blízkosti s Itálií, zde běžně naleznete dvojjazyčné nápisy a popisky. Koper leží na železniční trati, která vede ze slovinského hlavního města Lublaň, proto je zde doprava ze středu Slovinska snadná a pohodlná. Na první pohled se toto první větší město na pobřeží, zdá poměrně nehezkým či nezajímavým místem, které je pouze změtí mohutných přístavních jeřábů a panelových domů. Při bližším prozkoumání, zjistíme, že pod touto drsnou slupkou se skrývá neobyčejně pěkné historické centrum. Historické centrum je tvořeno především spletí dlážděných uliček a italsky vyhlížejícími náměstíčky, které lemují zajímavě vyhlížející historické stavby. Více o oblasti…
Informace o oblasti
Italsky Capodistria, leží asi 20 km od italského přístavu Terst, díky blízkosti s Itálií, zde běžně naleznete dvojjazyčné nápisy a popisky. Koper leží na železniční trati, která vede ze slovinského hlavního města Lublaň, proto je zde doprava ze středu Slovinska snadná a pohodlná. Na první pohled se toto první větší město na pobřeží, zdá poměrně nehezkým či nezajímavým místem, které je pouze změtí mohutných přístavních jeřábů a panelových domů. Při bližším prozkoumání, zjistíme, že pod touto drsnou slupkou se skrývá neobyčejně pěkné historické centrum. Historické centrum je tvořeno především spletí dlážděných uliček a italsky vyhlížejícími náměstíčky, které lemují zajímavě vyhlížející historické stavby.
Dle historiků vznikl Koper někdy okolo 3. století před naším letopočtem, kdy jej založili Římané jako osadu Aegida. V pozdější době se město, které se v té době nacházelo na ostrově, mělo několik vládců až zhruba do 13. století kdy se území zmocnili Benátčané. Obživa zdejšího obyvatelstva byla především rybolov, byli také najímáni na různé obchodní lodě, které vyplouvaly na Středozemní moře. Ekonomicky však na tom Koper nebyl nijak dobře a situace se zhoršila ještě více v 19. století, kdy Terst (Itálie) a Rijeka (Chorvatsko), byly prohlášeny za otevřené přístavy. V druhé polovině 19. století byla vybudována železniční trať z Vídně do Terstu, což pro Koper znamenalo další odliv obchodníků. Zvrat nastal až v roce 1957 po podpisu Londýnské smlouvy, kdy se z města začalo rychle stávat v moderní průmyslové centrum. K rozmachu dopomohlo také vybudování nového přístavu a vybudování železniční tratě a z Koperu se tak stalo nejvýznamnější město slovinského pobřeží, které je dnes správním, politickým, kulturním a ekonomickým centrem. Díky své poloze a dostupnosti je také významným evropským překladištěm, zejména zboží putujícího do zámoří, jehož služeb využívá například Rakousko a Maďarsko.
Jednou z nejvýznamnějších památek v Koperu je Titovo náměstí (Tito Trg). Toto místo je již od 15. století významným společenským centrem starého města. Památky zde stojící, jsou většinou směsí různých architektonických stylů, hlavně gotiky, renesance a baroka. Mísením těchto stylů se vyznačuje především Pretoriánský palác, jež je jedním z nejvýznamnějších symbolů Koperu, jehož levé křídlo je postaveno ve stylu gotickém a naopak pravé křídlo se vyznačuje renesančními stavebními prvky.
Naproti Pretoriánskému paláci stojí palác Loža (Loggia), postaveném v 15. století s jasně gotickými prvky. Již od dob svého postavení bylo toto místo velice oblíbeným centrem setkávání místních šlechticů, umělců či filosofů, kteří si palác oblíbili zejména v 17. století. Naleznete zde také první koperskou kavárnu Caffe della Loggia, kterou zde místní založili v roce 1846. Dnes nese kavárna poněkud kratší název Loggia, ale stále patří k nejnavštěvovanějším místům v Koperu. V rohovém sloupu paláce si pak všimněte sochy madony, umístěné sem na památku morové nákazy, jež město postihla v roce 1554.
Na jih od Titova náměstí se nachází malé Prešerenovo náměstí (Prešerenov trg), v jehož středu si bezpochyby povšimnete Ponteho fontány (Fontana di Ponte) z druhé poloviny 17. století. Dominantou této fontány je malý „plečnikovský“ můstek – „ponte“ italsky můstek, společně se čtyřmi maskami, ze kterých v minulosti až do roku 1898 tryskala voda. Jižním směrem od fontány se nachází poslední z dvanácti původních městských bran, brána Muda (Vrata Muda), na jejíž vnitřní straně nese oficiální znak Koperu, a sice zářící slunce s lidskou tváří.
Letní festival Primorsko, obvykle se koná pod širým nebem, po dva měsíce si můžete užívat divadelních představení, tanečních a hudebních akcí. Tento festival probíhá souběžně v několika pobřežních městech,a le zejména v Koperu, Izole a Portoroži. Pro divadelní představení jsou vybírána zajímavá a netradiční místa, jako je například starý železniční tunel, solné pláně Sečovlje, katamarán atp.
Hlavní kulturní akcí přímo v Koperu je bezpochyby festival Koperské noci, který se koná koncem července. Celý festival je pak zakončen velkolepým město ozařujícím ohňostrojem.