ÚvodZájezdy a dovolenéPodle oblastiLublaň
Zájezdy a dovolené - oblast Lublaň
Lublaň Vám nabídne vše, co očekáváte, od dnešních moderních metropolí, s příjemnou atmosférou malého města. Toto malebné a velmi živé město skrývá mnohá překvapení. Oblast mimo Lublaň zahrnuje dalších 25 oblastí, které jsou známé pro svou tradiční pohostinnost, rozmanitou přírodu, kvalitní tradiční restaurace a kostelíky a bohatý kulturní odkaz. Více o oblasti…
Informace o oblasti
Navštivte Lublaň – hlavní město Slovinska, objevujte její krásná zákoutí a místa, které ji obklopují.
Rozloha: | 275 km2 |
---|---|
Počet obyvatel: | 283.000 |
Oficiální jazyk: | Slovinština, lidé většinou ovládají angličtinu a díky své blízkosti s rakouskými a italskými hranicemi, mluví také italsky a německy |
Klima: | kontinentální, teploty v lednu okolo -1,5 stupňů Celsia, v červenci okolo 21,7 stupňů Celsia |
Nejvyšší bod: | 298 m |
Symbol: | Lublaňský drak |
Měna: | Euro (od roku 2007) |
Časové pásmo: | GMT+1 hodina |
Hustota obyvatelstva: | 1,014 obyvatel/km2 |
GPS souřadnice: | 14.5057 (E), 46.0518 (N) |
Počet studentů: | průměrně 60.000 |
Lublaň Vám nabídne vše, co očekáváte, od dnešních moderních metropolí, s příjemnou atmosférou malého města. Toto malebné a velmi živé město skrývá mnohá překvapení. Oblast mimo Lublaň zahrnuje dalších 25 oblastí, které jsou známé pro svou tradiční pohostinnost, rozmanitou přírodu, kvalitní tradiční restaurace a kostelíky a bohatý kulturní odkaz.
Centrální Slovinsko, je místo, kde se potkává alpská a krasová oblast, čímž byla vytvořena unikátní přírodní a kulturní zvláštnost. Mezi tyto zvláštnosti patří lublaňské bažiny, mokřiny a rašeliniště, které jsou známé pro své archeologické nálezy. Vysoké horská plošina zvaná Velika Planina situována v Kamnických Alpách, je známá svým lyžařským střediskem a nejstarším pasteveckým chovem mléčného skotu v Evropě, zajímavými podzemními jeskyněmi, krasovými poli a tajemnými Polhogradskými lesy, které se jen hemží turistickými farmami.
Určitě se nebudete nudit. Četné kulturní akce jsou poznamenány jak bohatstvím tradice tak moderní kreativitou. Lesy, řeky a jezera nabízejí výborné příležitosti pro aktivní dovolenou na čerstvém vzduchu. Můžete si vybrat mezi objevováním přírody, cyklistikou, lezením po horách, rybařením a v zimě pak lyžováním a běžkami. Na své si zde přijdou také milovníci golfu.
Lublaň a centrální Slovinskou jsou výbornou destinací pro klidnou i aktivní dovolenou.
Jak obyvatelé, tak četní návštěvníci vnímají Lublaň, jako město, které je jako stvořené na míru člověka. Lublaň je řazena mezi středně velká evropská města, ale zachovala si svou přátelskou a příjemnou atmosférou malého města, které ovšem poskytuje veškeré zázemí, které Vám nabízejí dnešní moderní metropole. Lublaň je unikátní město poseté příjemnými a malebnými místy, kde můžete očekávat rozmanitá malá překvapení. Během zimního období převažuje její zasněný středoevropský charakter zatímco během léta mají návštěvníci příjemný pocit Středomoří. Díky své geografické poloze, je Lublaň ideálním místem k poznávání různých tváří a krás Slovinska.
Architektura: Jedinečnost na každém kroku
Lublaň jsou zachovány důkazy o historii staré 5000 let které zahrnují, mimo jiné, pozůstatky římského města Emona a starého centra města s jeho středověkým hradem, barokními fasádami, zdobenými portály a křivými střechami. Další významné kousky mozaiky jsou malebné mosty přes řeku Lublanici a obrovský park Tivoli, který se táhne až do centra města.
Podoba dnešní Lublaně je tvořena z části italským barokem a částečně secesí (Art Nouveau), který dal výraz mnoha budovám, postavených po zemětřesní v roce 1895.
Ve druhé polovině 20. století to byl světoznámý architekt Jože Plečnik, který svému rodnému městu nesmazatelně vtiskl osobní ráz. Plečnik, nejslavnější a nejuznávanější slovinský architekt, který si získal slávu i za hranicemi země. Svými moderně pojatými, vždy neotřelými stavbami tento stavitel naprosto přetvořil řadu ulic a městských částí. Z tohoto důvodu se přezdívá tomuto hlavnímu městu Slovinska „Plečnikova Lublaň“.
Jože Plečnik (1872-1957)
Dílo architekta Jože Plečnika zanechalo dojem ve třech středoevropských městech: Vídeň, Praha a architektova rodná Lublaň. Ve Vídni, kde Plečnik studoval architekturu u Otty Wagnera, se vyznamenal stavbou Zacherlova paláce (1903-1905), který, i přes kritiku, patří mezi průkopnické práce moderní evropské architektury.
Vedle několika rodinných domů, vnitřních interiérů a fontány Carla Borromea (1906-1909) završil své působení ve Vídni kostelem sv. Ducha v Ottakringu (1910-1912), která byla jednou z prvních sakrálních staveb v rakousko-uherském císařství, která byla postavena z železobetonu.
Jeho pražské působení zahrnuje renovaci Pražského hradu a zahrad (1920-1933) stejně jako kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech (1928-1932). Na pozvání československého prezidenta Tomáše G. Masaryka renovoval některé vnitřní pokoje , které si prezident určil jako svou rezidenci a pracovnu, dále první a třetí nádvoří, Rajskou zahradu a další, ve kterých se zobrazovala prezidentova idea svobody a demokracie.
Po příjezdu do Lublaně v roce 1921, kde mu bylo nabídnuto místo profesora na nově založené lublaňské univerzitě, celá jeho kreativní činnost byla zaměřena na územní plánování města. Před očima měl Lublaň, nově vznikající hlavní město Slovinska, a Plečnik měl v úmyslu, aby mělo prvky a vizi nových Atén. Nejen klíčové stavby, ale celý vzhled Lublaně měl být, dle jeho názoru, znovu středozemský. Přebudování Lublaně provedl Plečnik s ohledem na vodní a půdní osy města.
Mezi jeho nejznámější díla v Lublani patří: Národní knihovna, říční hráze a mosty přes řeku Lublanici – mezi nejpozoruhodnější patří „Trojmostí“ a Ševcovský most. Dalšími jeho významnými díly je centrální tržnice, letní divadlo Križanke, Bežigradský stadion, pohřební dům na hřbitově Žale a kostel sv. Michal v močálech.
Plečnik se pro mnohé stal synonymem pro moderní slovinskou meziválečnou architekturu, avšak ne vždy se objevovali příznivci jeho architektury. Mnozí jeho současníci byli proti jeho stylu architektury, protože vyznávali tradiční stavitelské postupy nebo se klonili k tehdy módnímu a hojně prosazovanému funkcionalistickému stylu. Skutečného uznání se mu dostalo až 30 let po jeho smrti, kdy se vystavovaly jeho práce v Pompidou Centre v Paříži v roce 1986. Roku 1957 architekt Jože Plečnik zemřel a je pohřben na hřbitově Žale v Lublani.
Lublaň - Město kultury
Hlavní město Slovinska se může pochlubit jednou z nejstarších filharmonických společností na světě.
Mimo jiné, hostí Lublaň každoročně více než 10 tis. kulturních akcí od hudebních, divadelních nebo uměleckých akcí až po alternativní a avantgardní události. To vše spolu s 14 mezinárodními festivaly.
Moderní energičnost a vynikající tradice
Charakter Lublaně je jedinečný díky šťastné směsi dvou velice odlišných, ale vzájemně se doplňujících faktorů: na jedné straně je město známé pro své historické dědictví a tradice, na druhé straně, je to relativně mladé město s moderní životním stylem, jehož průměrný věk obyvatelstva je jen mírně nad 30 let.
Lublaň je navštěvována mnoha vědci, které zde láká mezinárodní věhlas univerzit, světově proslulými umělci, fascinovanými svým živým a tvořivým duchem a podnikateli, kteří se zde účastní obchodních jednání, výstav a konferencí.
Ideální „Základna“ k objevování Slovinska
Vzdálenosti mezi místy ve Slovinsku jsou krátké, což dělá z Lublaně ideální místo pro objevování krás této rozmanité země. Během jednoho dne můžete navštívit slovinské pobřeží a vysokohorské oblasti, a zažít Středomoří a alpské a kontinentální klima.